Çocuğunuzla Oyun Oynuyor musunuz?

0
410
özel yetenekliler ile oyun oynuyormusunuz. ustun yetenekliler oyun oynamak ve önemi
özel yetenekliler ile oyun oynuyormusunuz. ustun yetenekliler oyun oynamak ve önemi
özel yetenekliler ile oyun oynuyormusunuz.
ustun yetenekliler oyun oynamak ve önemi

“Nitelikli, çocuğun yaşına uygun ve onu geliştirici oyunları oynamak her anne babanın en büyük görevidir” diyen Uzman Klinik Psikolog Göksu Telmaç, oyun konusunda ebeveynlere düşen görevleri sıraladı.

Doğadaki yavrulara bile baktığımızda büyük bir azimle anne babalarını oyuna çağırırlar. Neredeyse tüm gün iç enerjilerini oyuna aktarırlar. Bu evrensel olarak gelişimin en büyük görevlerindendir.
Çocuklar anne karnında bile kendilerine özgü oyunsal hareketler geliştirirler. Doğumdan sonra ise görüntüler, sesler ve mimikler onlar için izlenecek en büyük oyuncaklardır. Önce uzaktan izledikleri dönen ve ses çıkaran oyuncakları, dik durup oturabildikten sonra tutmaya ve sallamaya başlayacaklardır.
Anne ve babaların bebekleriyle oynayabileceği basit oyunlar
Anne babaların doğumdan hemen sonra sesler, mimikler, eşyalar ile çocukların ilk zihinsel gelişimlerine destek vermeleri gerekir. Sonrasında birlikte tutup çekme, atıp geri getirme gibi nesne takip oyunları gelecektir. Koltuğun arkasına kaçan bir topun geri getirildiğini görmek çocuğun bilişsel sürecini ileriye götürecektir.
Çocuğunuzu oyun oynarken yalnız bırakmayın
Çocuklar üç yaşlarından sonra kendi oyunlarını kurabildiklerinde anne babalar farkında olmadan oyun alanından uzaklaşırlar. Ne de olsa tek başına oynayabildiğini düşünerek kendi işlerine öncelik verirler. Oyun niteliğinin azalması genelde bu yaşlardan sonra başlar. Ebeveynler işten geldikten sonra yemek, ev işleri, televizyon rutinine girip çocuk oyun alanında tek başına oynadığında hem ilişkileri, hem çocuğun gelişimi ıssızlaşır. Anne babanın çocukla oynarken göz ucuyla televizyonu takip etmesi de sadece görüntüde bir oyun keyfi yaşatır.
Neler yapılmalı?
– Çocuklarınızın yaşına, cinsiyetine uygun oyun ve oyuncakları profesyonel mağazalardan edinin.
– Her gün yarım saat de olsa mutlaka onunla oynayın.
– “Daha sonra” diyerek oyunu ertelemeyin.
– Oynarken değişik sesler ve mimikler kullanın, rollere girin.
– Oyunlarına aşırı müdahale etmeyin, oyunu siz değil o yönetmeli.
yazının devamı için tıklayınız 

 

CEVAP VER