Tangram

0
349

tangram-nedir-768x432

TANGRAM NEDİR?

Tangram, 7 geometrik parçayı bir araya getirerek çeşitli şekiller ortaya çıkarmaya dayalı bir zeka oyunudur. Tangram 7’den 70’e herkesin oynayabileceği bir bulmacadır.

Tangramın ne zaman ortaya çıktığı hakkında kesin bir bilgi olmamakla beraber bilinen ilk numune 1780’den kalma Utamaro’ya ait bir tahta parçası. Bilinen en eski kitap 1813 Çin baskısı, ancak 1742 Japonya baskılı bir kitapta da bulmacaya benzer bir tangram görülmektedir. Bilginler tangramın 18. yüzyıldan önce douda başladığını ve batıya yayıldığını yayıldığını sanmaktalar. 1818’e kadar tangram yayınları Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, İtalya, Fransa ve İngiltere’de görülmüştür. 19. y.y.’da Avrupa’da ve Amerika’da yayılmış ve popüleritesini günümüze kadar sürdürebilmiştir. 19. y.y.da Çin’de o kadar yaygındı ki tangram parçaları tabak, masa ve cilalı kutulara şekil vermekteydi.

TANGRAM PARÇALARI

Tangram farklı büyüklükte 5 adet üçgen, 1 adet kare, 1 adet parelelkenardan oluşmaktadır. Bu yedi parçanın Güneş, Ay, Mars, Jüpiter, Satürn, Merkür ve Venüs’ü temsil ettiği söylenmektedir.

Tangram Parçaları  Tangram Seti

TANGRAM NASIL OYNANIR?

  • Tangramdaki amaç tangram parçalarıyla bulmacadaki şekilleri oluşturmaktır.
  • Şekiller oluşturulurken parçaların tümü kullanılmalıdır ve parçalar üst üste binmemelidir.

Tangram Örneği

CEVAP VER