#NeBilim Katılımları 25 Aralık’ta Başlıyor!

0
54

Bir süredir ön duyurularını yapıp seçici kurulumuzu tanıttığımız, Kozmik Anafor ve Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nün birlikte düzenlediği #NeBilim etkinliğimize katılım, 25 Aralık’ta nihayet başlıyor  

Ne Bilim facebook sayfası için tıklayın

Biz evrende küçüğüz ama, küçücük de olsak; bilim vasıtasıyla koca evreni anlayabilecek zihnimiz, beynimiz var! Amacımız, bilimi anlatmak. İnsanlara bilimin anlaşılması zor, korkulacak bir öcü değil, her zaman denklemlerle ve anlaşılmaz matematiksel işaretlerle dolu olmayan, aslında çok da zor olmayan bir şey olduğunu göstermek. Basitçe bilimi anlatmak.

Astronomi hakkında yazmamızın, konuşmamızın, heyecanlanmamızın enerjisi; ilgimizden hevesimizden ve merakımızdan geliyor. Ama bu ilgi ve merakın dışa vurumu, kendi birikimlerimizi geniş kitlelere aktarabilmenin yolu, hep konferans salonlarında yapılan sunumlarla, ya da bilim platformlarında ulaşması zor konumlara gelip yazma hakkı elde etmekle sınırlıydı. Bağımsız hareket edildiğinde ise, ulaşılabilen kitle her zaman çok sınırlı kalıyordu.

Temel Amacımız

Sesini duyurmak, bilgisini göstermek isteyen bilimseverlerin; astronomi, astrofizik, astrokimya ve astrofiziğe olan yeteneklerini göstermeleri için bir fırsat sunmak. Bu bilgileri ile hem çevrelerinde, hem de ülke genelinde tanınıp takdir edilebilmelerini sağlayarak kendilerini iyi hissetmelerini sağlamak.
Katılımcıların üretecekleri eğlenceli ve yaratıcı içeriklerle hem kendilerinin, hem çevrelerinin, hem de kendilerini izleyecek olanların bilime olan ilgisini artırmak, insanlarımıza bilimsel özgüven aşılamak.

Ne Bilim facebook sayfası için tıklayın

Katılım Kuralları

1. 25 Aralık 2016 itibarıyla, ekran önünde görülen tek kişi veya 2 kişinin birlikte yarışmacı olduğu bir video ile katılım mümkündür. Videolar, http://www.kozmikanafor.com/iletisim/ adresinden ulaşacağınız mail adresine gönderilmelidir.
2. Video, özgün, tiyatral, bilimsel, eğlenceli olmalı ve süre olarak 2.5 dakikayı geçmemelidir.
3. Videoda eğer bir obje üzerinden örnekleme yapılarak konu anlatılacaksa, bu obje tek bir tane olmalı. Örneğin balonlar, oyuncaklar, aletler veya konu hakkında katılımcı tarafından yapılmış maketler gibi… Katılımcı, videosu sırasında bir deney de yapabilir. Ancak bu deney, videonun 2.5 dakikalık süresinin yarısından fazla süremez.
4. Video içerisinde “NeBilim” kelimesi başlangıç veya sonda kullanılmalı. Bu kelime, isteğe bağlı olarak yarışmacının kendi ürettiği sloganına veya konu başlığına da entegre edilebilir.
5. Video konusu: Astronomi, fizik, astrofizik, astrokimya veya astrobiyoloji, yani uzay ve evreni anlama gayemiz üzerine olmalı.
6. Videoda doğru bilgi kullanılmalı. Yanlış, hatalı bilgi içeren videolar kabul edilmeyecek. Ancak, yanlış bilgi içeren video diğer kriterler bakımından yeterli ise, jüri katılımcıya bir şans daha verip yeni bir video çekmesini isteyebilir.
7. Video içeriğinde herkesin anlayabilmesi için ses düzeyine ve diksiyona dikkat edilmeli. Videodaki konuşmalar duyulabilir ve anlaşılabilir olmalı.
8. Katılımcılar videolarında bilgisayar efektleri kullanamazlar.
9. 13 yaş üstü öğrenci, öğretmen, işçi, ev hanımı, emekli, işsiz, kadın erkek herkes katılabilir. 13-16 yaş aralığında olanlar, katılım için velilerinden yazılı ve imzalı “iznim vardır” belgesi ibra etmek zorundadırlar.

Bu tanıtım videosunu bizim için hazırlayan Canberk Karaerkek‘e Kozmik Anafor ve Erciyes Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü olarak teşekkür ederiz.

Ne Bilim facebook sayfası için tıklayın

Hep daha fazla okumak gerekir…