Eğitim sistemi zekâyı geliştirmeye engel!

0
457

cocuklar-turkiyeokulUzmanlar beynini kullanamayan çocuklar için satranç ve dama öneriyor. Bulmaca çözmeye ve kitap okumaya davet ediyor. TV’yi ise yasaklıyor.

Pluslevel Gelişim Akademileri tarafından IQup metodu kullanılarak yapılan araştırma sonucunda çıkarılan ‘Türkiye’nin beyin haritası’na göre 9-18 yaş arasındaki öğrencilerin hafıza, dikkat ve zekâlarının sadece yüzde 50’sini kullanabildikleri ortaya çıktı. Öğrenciler neden beyin kapasitelerinin tamamını kullanamıyor? Araştırma sonuçlarının bölgelere göre farklılık göstermesinin nedeni ne? Uzmanlara sorduk. İşte yorumlar…

Test sistemiyle eğitilen çocuk mantık kuramıyor

– İlknur Güven (Çocuk Gelişim Uzmanı): Türkiye’deki eğitim sistemi çocukları sınava hazırlıyor. Yani çocuklara test sistemini öğretiyoruz. Böyle olunca mantık kuramıyor. Bu nedenle sayısal ve sosyal zekâsı düşüyor. Sayısal zekâ aynı zamanda mantıksal demektir. Matematiğin mantığını çözemiyorlar. Sadece ezberliyorlar. Çocukları satranç, dama gibi oyunlara yönlendirmek gerekiyor. Karşısındakini dinlemeyi ve bakarak öğrenmeleri konusunda onları desteklemeliyiz. Problem çözme yeteneklerini geliştirmeliler. Günde en fazla bir saat televizyon seyretmelerine ve bilgisayar kullanmalarına izin verin. Belgesel seyretmeye ve kitap okumaya alıştırın. Grup halindeki oyunlar sosyal zekâyı artırır.

Eğitim

sistemi öğrencide merak uyandırmıyor

– Sadık Gültekin (Eğitim uzmanı): Okullarda spor salonlarında konferans veriliyor. Konferans bitiminde öğrencilere sandalyeleri toplamaları söyleniyor. Çocuklarımız sanattan, tiyatrodan her şeyden uzak yetişiyor. Böyle olunca da öğrencilerimizin görsel ve sayısal hafızalarının gelişmesini beklemek çok ütopik olur. İstanbul’da bir okulda konferans vermeye gittiğimde salonun karşısında sanat atölyesi vardı. İçeride sadece 4 masa ve kartondan yapılmış bir maket gördüm. Oradaki öğrencilerden nasıl bir görsel-sayısal hafıza beklersiniz? Üniformayla, kravatla beden eğitimi dersi yaptırılan bir eğitim sistemimiz var. Bu öğrencilerin hafızası nasıl gelişir? Hoca kitabı okuyor, öğrenci ezberliyor. Ne teşvik var, ne merak duygusunu uyandırmak. Peki ne yapmak lazım? Sistemimiz öğrenciyi hep ölçüyor ama hiç değerlendirmiyor. Bu sistemi değiştirmek gerek her şeyden önce. Ölçmeden çok iyileştirme önemli.

Bölgeler arasında görülen farklılıklar normal değil

– Doğan Şahin (Türkiye Psikiyatri Derneği İstanbul Şube Başkanı): Söz konusu araştırmaya göre öğrencilerin öğrenme, zekâ, görsel hafıza algılarında farklılıklar olduğu görülüyor. Bunun nedeni araştırmanın farklı şekillerde yapılmış olmasından kaynaklanabilir. Bir diğer neden ise kullanılan yöntemler, araştırmanın dizaynı olabilir.

Her çocuk aynı eğitimi almıyor

– Ayten Erdoğan (Çocuk Psikiyatristi): Araştırmada bölgeler arasında farklılıklar görülüyor. 7 coğrafi bölgede her çocuk aynı kalitede eğitim almıyor. Bu farkın en önemli nedeni bu. Eğitim kalitesi bunun belirginleşmesini etkiliyor. Öğrenme ya da beyin fonksiyonu ise yaşla ilintili. Yaş küçüldükçe algı artar.

 

CEVAP VER