“Destek Eğitim Odası “açılması genelgesi Yayımlandı.

0
911
destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim bakanlı ğı zorunlu desek eğitim odası

“Destek Eğitim Odası “açılması genelsi Yayımlandı…

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü 21.05.2015 tarihinde destek eğitim odası açılması” hakkında bir genelge yayımladı.

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Destek Eğitim Odası açılması konulu 2015/15 sayılı genelge kapsamında özel eğitim ihtiyacı olan (üstün zekalılar veya üstün yetenekliler olarakta tanımlanan ÖZEL YETENEKLİ bİreyleri de kapsayan) öğrencilere destek eğitim hizmetlerinden en üst düzeyde yararlanmaları amacıyla gerekli tedbirlerin alınması hususunda Genelge Yayınladı.

MEB yayınladığı “Destek Eğitim Odası Açılması” konulu genelge ile 1 tane bile özel yetenekli öğrencinin olduğu tüm eğitim kurumlarında odaların açılmasının ZORUNLU olduğunu hatırlattı. Veliler konuyla ilgili bağlı bulundukları okul müdürlüğünden ve Milli Eğitim Müdürlüklerindeki Özel Eğitim Hizmetleri Kurullarından bu hizmeti talep edebilecekler

 

yayımlanan genelgeye aşağıdaki resimler veyahut buraya tıklayarak pdf halini indirebilirsiniz

 

 

Destek Eğitim Odası nedir?

Destek Eğitim Odası, eğitimleri sırasında desteklenmesi gereken öğrenciler için (Engelli ya da özel yetenekli öğrenciler) sunulan bir eğitim olanağıdır. Okul ve kurumlarda, yetersizliği olmayan akranlarıyla birlikte aynı sınıfta eğitimlerine devam eden özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile üstün yetenekli öğrenciler için özel araç-gereçler ile eğitim materyalleri sağlanarak verilen özel eğitim desteğine Destek Eğitim Odası Hizmeti denir.

 

Destek Eğitim Odası açmak zorunlu mudur?

Evet, zorunludur. 31.05.2006 tarih ve 26184 sayılı Resmî Gazetede yayımlanan Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliği gereğince, okul ve kurumlarda özel eğitime ihtiyacı olan öğrenciler ile üstün yetenekli öğrenciler için, Destek Eğitim Odası açılması zorunludur.

 

Okullarda Destek Eğitim Odası Nasıl Açılır? Destek Eğitim Odaları, Özel Eğitim Hizmetleri Kurulu’nun önerisi doğrultusunda İl/İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri tarafından açılır. Bunun için, Okul Müdürlüğü’nün İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne “Okulumuzda özel eğitim desteğine ihtiyacı olan öğrenciler için Destek Eğitim Odası açmak istiyoruz. Gereğini arz ederim.” diye yazılmış resmi bir yazıyla başvurması yeterlidir.

 

 

Destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim zorunlu 1
Destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim zorunlu üstün zekalılar özel yetenekliler 1

 

Destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim zorunlu üstün zekalılar özel yetenekliler 3
Destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim zorunlu üstün zekalılar özel yetenekliler 3
Destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim zorunlu üstün zekalılar özel yetenekliler 2
Destek eğitim odası genelgesi meb milli eğitim zorunlu üstün zekalılar özel yetenekliler 2

CEVAP VER