Çocuk Üniversitesi- Ankara Üniversitesi

0
563

özel yetenekliler üniversitesi ankara

 Çocuk Üniversitesi Anakara Üniversitesi

Ankara Üniversitesi’nde 2007 yılında TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığı’nın destekleri ile Toprak Bilim Okulu ve Yaratıcı Fikirler projeleri ile başlayan çocuklara yönelik yenilikçi bilim eğitimi çalışmaları hızlı bir şekilde artış göstermiştir. Bu iki programın çalışmaları halen devam etmektedir.

Bu programlar ışında Antropoloji Bölümü’nün katkıları ile Yaşam Bilimleri Okulu programı oluşturulmuş ve 27 Ocak-6 Şubat 2009 tarihleri arasında drama ve spor destekli kış kampı olarak uygulanmıştır. Ocak – Nisan 2009 tarihleri arasında, Bitki Koruma Bölümü’nün katkıları ile Küçük Bahçevanlar, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nün katkıları ile Gökbilim Okulu programları oluşturulmuştur.

Çocuk ÜniversitesiAnkara Üniversitesi
Çocuk ÜniversitesiAnkara Üniversitesi

Şubat 2009’da EUCU.NET (Avrupalı Çocuk Üniversiteleri Ağı)’e üye olunmuş, yurtdışında bu alanda yürütülen çalışmalar incelenerek taraflar ile bilgi alış-verişinde bulunulmuştur. Halen Danimarka’daki Kopenhag Üniversitesi Çocuk Üniversitesi ile ikili işbirliği çalışmalarına devam edilmektedir. Ankara Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörlüğü’nün desteği ile Yenilikçi Bilim Eğitimi Yöntemleri: Çocuk Üniversitesi projesi Mayıs 2009’da kabul edilmiş ve bu tarihten itibaren Çocuk Üniversitesi çalışmalarına başlamıştır.

Tüm bu gelişmeler çerçevesinde yapılanan Ankara Üniversitesi Çocuk Üniversitesi 17 Haziran 2009 tarihinde eğitim programlarının atölye çalışmalarının da yer aldığı bir panayır ile çocuklara kapılarını açmıştır.

 Çocuk Üniversitesi Anakara Üniversitesi Misyon ve Vizyonu

Misyon

Bilimsel düşünce yöntemini, çocuklar için ulaşılabilir kılmak, çocukların bilimi ve bilimsel konuları keşfetmelerini ve sanatın özgün anlam üretme potansiyelini kavramalarını sağlamak, çocukları araştırma yapmaya, yaratıcı ve yenilikçi düşünce üretmeye teşvik etmek ve yeni nesil bilim insanı profili oluşturmaktır.

Vizyon

Ulusal ve uluslar arası platformlarda bilim eğitimine yönelik yapılan çalışmalarda politikaların belirlenmesi, uygulanması ve kurumlar arası koordinasyonun sağlanmasında merkezi rol oynayan, bilimin toplumdaki her kesim için ulaşılabilir olmasını sağlayan, bu çalışmaların yaygınlaştırılması için çalışmalar gerçekleştiren ve tüm bu çalışmaları uluslar arası standartlarda sunan bir birim olmaktır.

 

Ankara Üniversitesi Cocuk Üniversitesi Sayfası

CEVAP VER