3 yaşında okumayı söken dahi olabilir

0
282

3 yasında okumayı söken dahi olabilir

Trabzon Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Mehmet Faik Kayagil; zeka, akıl yürütme, problem çözme gibi alanlarda yaşıtlarına göre önde olan çocukların üstün yetenekli çocuk olarak tanımlandığını söyledi. Kayagil dikkat edilmesi gereken noktaları ve yaptıkları organizasyonları sıraladı:

 

 

 

– Doğuştan itibaren her anne baba çocuğunu iyi gözlemlemeli. Normal çocuklar 9-10 aylıkken yürümeye, 1,5 yaşında konuşmaya, 2 yaşında da düzgün cümleler kurmaya başlar. Çocuğunuz eğer 3-5 yaş arasında okuyabiliyorsa, kelime dağarcığı çok zenginse, güzel cümleler kurabiliyor ve değişik sorular soruyorsa üstün yetenekli olabilir. Aileler çocuklarını iyi gözlemlesin, yaşıtlarıyla kıyaslasın ve farkı görüp uzmanından destek alsın.
– Merkezimizde sadece organizasyonu hazırlıyoruz. Zeka skoru 130 ve üstü olan çocuklar, Bilim ve Sanat Merkezine kayıt olma hakkı kazanıyor.  Bu kapsamda üstün yetenekli çocuklarımıza küçük gruplar halinde eğitimler veriyoruz. İletişim becerileri, öğrenme stratejileri, gibi temel becerileri kazandırıyoruz. İlk iki yıl temel dersler görüyorlar. Daha sonra bireysel eğitim başlıyor. Bu süreçte bilimsel araştırma nasıl yapılır, proje nasıl gerçekleştirilir gibi konular ele alınıyor. Sanat, edebiyat ve bilim alanında ürünler ortaya koymaya çalışıyorlar.

 

CEVAP VER